ZMIANA ROLI

Konferencja podsumowująca projekt
21 czerwca 2011r. Pałac Czartoryskich w Lublinie,
Plac Litewski 2.

Konferencja podsumowująca projekt była już ostatnim z działań przewidzianych w projekcie „Zmiana roli – szkolenia zawodowe dla osób odchodzących z rolnictwa”. Odbyła się ona 21 czerwca 2011r, w reprezentacyjnych wnętrzach Pałacu Czartoryskich w Lublinie.

W miłej atmosferze i gronie życzliwych osób spotkaliśmy się, aby wspólnie podzielić się naszymi doświadczeniami z realizacji programu wspierającego zdobywanie nowych kwalifikacji. Wśród zaproszonych gości znaleźli się uczestnicy projektu, przedsiębiorcy, pracodawcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i stowarzyszeń działających na obszarach wiejskich.

Pan Mariusz Pawłowski w imieniu organizatorów konferencji przywitał przybyłych gości, a następnie moderował przebieg spotkania, zachęcając uczestników do wymiany myśli oraz wspólnej dyskusji nad problemami osób zmieniających swój zawód.

Konferencję rozpoczęła przedstawicielka Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw Pani Katarzyna Kańczugowska przedstawiając działania Fundacji, omawiając jej poszczególne działy oraz realizowane aktualnie projekty. Następnie koordynator projektu  Pani Maria Grzybała, nakreśliła ideę powstania projektu, jego założenia oraz rezultaty.

Swoją obecnością zaszczycili nas pracodawcy reprezentujący pięć branż: budowlaną, odzieżową, gastronomiczną, kosmetyczną i hadlowo-usługową. Wybór nie był przypadkowy- w tych właśnie kierunkach uczestnicy naszego projektu zdobywali nowe umiejętności i kwalifikacje do wykonywania nowego zawodu. Przedsiębiorcy w osobach Panów: Zbigniewa Kmicica, Włodzimierza Pilipca, Dariusza Jedliny, Tomasza Teleja oraz Dariusza Klimka podzieli się z nami swoją pasją w prowadzeniu biznesu, opowiedzieli o wymaganiach, umiejętnościach i oczekiwaniach jakie stawiają potencjalnym pracownikom, jak wyglądają realia rynku pracy oraz od czego zależy sukces zawodowy w danej branży.

Podczas konferencji głos zabrali także uczestnicy i uczestniczki projektu - podzielili się swoimi odczuciami, refleksjami oraz doświadczeniami, które nabyli w trakcie działań projektowych. Obejrzeli także film zrealizowany z ich udziałem podczas trwania szkoleń.

W drugiej części konferencji Pani Barbara Petkowska, naczelnik wydziału oświaty Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie przybliżyła uczestnikom możliwości potwierdzania swoich kwalifikacji poprzez zdawanie egzaminów czeladniczych i mistrzowskich. Natomiast Pani Anna Broniewska wskazała na szanse pozyskiwania środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości pozarolniczej na obszarach wiejskich.

Uczestnicy konferencji mieli okazję posłuchać o aktualnie realizowanych projektach i szkoleniach dla rolników i domowników, które zeprezentowali przedstawiciele organizacji pozarządowych: Pani Małgorzata Kostrubiec-Wójtowicz z Fundacji Q oraz Pan Andrzej Pietruczuk z Fundacji Centrum Rozwoju Lokalnego.

Ostatnim bardzo inspirującym punktem programu była relacja osób, które na obszarach wiejskich podjęły działalność gospodarczą oraz prowadzą działalność społeczną. Pan Andrzej Nowicki podzielił się dobrymi praktykami z zakresu prowadzenia przez siebie gospodarstwa agroturystycznego, a Pani Janina Łupina przekazała informacje na temat stowarzyszenia kobiet, któremu przewodniczy w gminie Goraj.

Pan Grzegorz  Grządziel - ekspert z zakresu ekonomii społecznej podpowiedział, gdzie poszukiwać informacji, które pomogą utworzyć spółdzielnie socjalne, przedsiębiorstwa społeczne lub stowarzyszenia na obszarach wiejskich, podał również kilka ciekawych pomysłów na tego typu działalność.

Po części oficjalnej uczestnicy jeszcze w kuluarach, podczas lunchu, mogli bezpośrednio porozmawiać z prelegentami na interesujące ich tematy.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i prelegentom
za uczestnictwo w spotkaniu podsumowującym projekt.

powiekszenie
powiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszeniepowiekszenie