ТРАНСФЕР НОУ-ХАУ
З ПРОФЕСІЙНОГО КОНСУЛЬТУВАННЯ МОЛОДІ

10th and 14th January
Workshops
on innovative methods in professional counseling for youth
in Nasutow near Lublin

Between 10th and 14th January the last workshops under the “Transfer of know-how on professional counseling for young people” project took place in Nasutow near Lublin. They gathered together 45 participants from Poland, Ukraine and Belarus.

The main theme was “Innovative methods in professional counseling for young people” and the workshops were led by qualified trainers, psychologists and psychoterapists. During 4 days participants not only learned about innovation in professional counseling but also had an opportunity to look into themselves - their skills and ability as a trainer/educator/career advisor.

Unfortunately it was the last workshop under the project but more is still to come. In February evaluation meeting will take place and in March we will host summing-up conference.

European Meeting Centre – Nowy Staw Foundation is the leader of the project that is supported by a grant from Iceland, Liechtenstein and Norway through the EEA Financial Mechanism and the Norwegian Financial Mechanism.

Wsparcie

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Проект «Трансфер ноу-хау з професійного консультування молоді»
є транснаціональним проектом реалізованим від 1.01.2010r. do 31.03.2011 р.
на підставі умови підписаної в Органом Впроваджуючим Європейські Програми.
Номер умови PL0407.

Проект реалізований в партнерстві:
Лідер проекту
Європейський Дім Зустрічей – Фундація Новий Став

Партнери:
Добровільні Загони Праці в Любіні
Papirbredden Karriersenter з Драммен в Норвегії
Громадянська Організація Гуманітарний Міст з Бресту
Західно-український центр засобів (ЗУЦЗ) зі Львова
Фонд Розвитку Волинського Університету ім. Лесі Українки з Луцька

ППідтримка надана з Ісландії, Ліхтенштейну і Норвегії
у вигляді дофінансування з засобів