Misją Instytutu Rynku Pracy jest udzielanie profesjonalnego wsparcia aktualnym i potencjalnym uczestnikom rynku pracy w ich rozwoju zawodowym w duchu poszanowania godności człowieka jako podmiotu pracy.

PROJEKTY INSTYTUTU RYNKU PRACY






POINFORMUJ ZNAJOMYCH



"RAZEM! – INICJATYWY Z OBSZARU EKONOMII SPOŁECZNEJ"

Okres wyzwań

Kolejny miesiąc w projekcie „Razem!” to czas poświecony na dopracowywanie szczegółów oraz wyborów, które pomogą w realizacji działań podmiotów ekonomii społecznej oraz utworzeniu kolejnych w gminie Koprzywnica.

„Zalezianka” prężnie działa
powiekszenieW czerwcu Stowarzyszenie zorganizowało piknik rodzinny dla mieszkańców Zalezianki i gminy Łączna. Pogoda dopisała , mieszkańcy , goście , sympatycy również dopisali , a najważniejsze , że dzieci miały przednią zabawę. Szereg atrakcji zapewniły wszystkim uczestnikom wspaniałą zabawę i miło spędzony czas. Wśród atrakcji były : dmuchana zjeżdżalnia i bawialnia, Klub Łuczników " Olimpia" z Suchedniowa , gdzie na torze strzeleckim każdy mógł potrenować celność oka strzelając z łuków, pan Mateusz Świtek ze swoim podopiecznym Sokołem , który przybliżył nam tresurę ptaka , obyczaje sokołów, Ochotnicza Straż Pożarna , która prezentowała wóz strażacki , sprzęt strażacki, Policja , która oprócz zapewnienia uczestnikom poczucia bezpieczeństwa czynnie włączyła się do konkursu na temat wiedzy z zakresu bezpieczeństwa dla maluchów a nagroda specjalną była przejażdżka wozem policyjnym i gażety , dzieci chętnie oglądały wóz policyjny , robiły zdjęcia, a Pan Dariusz Graba zaprezentował wszystkim umiejętności psa policyjnego , Maksa. Grupa medyczna z Kielc wraz z wolontariuszami , zapewniała nam opiekę medyczną w trakcie Pikniku , ale również urządziła pokaz ratownictwa medycznego , najwięcej emocji wśród dzieci budził tu fantom człowieka.

powiekszenieCałą imprezę umilały nam piosenki Koła Gospodyń Wiejskich „Łącznianki", które również prezentowały przepiękne koronki, hafty i inne rzeczy robione ręcznie, dołączyli również do śpiewu nasi przyjaciele z Ukrainy prezentując kilka piosenek w ich rodzimym języku, całą oprawą muzyczną zajmowała się p. Karolina , która prowadziła też Karaoke i konkursy dla milusińskich. Dzieci miały możliwość zmienić się w jakieś zwierzątko : kotka, myszkę ,czy też kwiatek o co postarała się p. Justynka malując twarzyczki dzieci. Wszyscy głodni i spragnieni mogli skorzystać z darmowej kiełbaski z ogniska lub grilla , kawy , herbaty , wody mineralnej, dzieciom serwowano soczki. Do kawy mamy przygotowały pyszne słodkości, było również wielu amatorów wiejskiej pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Uczestnicy pikniku bawili się wyśmienicie przy konkursach , największe wzięcie miało przeciąganie liny dzieci kontra dorośli ( oczywiście dzieci miały fory). Najwięcej śmiechu było przy wyścigach w workach dzieci i rodziców , nawet jedna babcia się odważyła poskakać , brawo ! Pojawili się również zacni goście tacy jak Wicekurator , Wójt naszej Gminy, przyjaciele z Fundacji Nowy Staw.  Dla Stowarzyszenia to był duży egzamin, ale zdało go na szóstkę.
Pod koniec czerwca SRS Zalezianka dzięki usilnym staraniom przekonało  Radnych do  przegłosowania uchwały, która daje im szansę na realizację swoich działań związanych z prowadzeniem szkoły w całym budynku, co umożliwi szersze działania na rzecz społeczności lokalnej.

Szlakiem Czterech Źródeł

Cztery miejscowości z okolic Śniekoz w gminie Klimontów znalazły wspólny cel, jakim jest stworzenie małego szlaku turystycznego wykorzystującego miejscowe atrakcje krajobrazu i położenia w cichej i spokojnej okolicy. Oczywiście plan wymaga wielu wysiłków i pracy ze strony uczestników, którzy zdecydowali się na założenie Stowarzyszenie, w czym mocno wspierają ich specjaliści i doradcy działający w ramach projektu RAZEM! Grupa odbywa nieformalne spotkania z udziałem różnych osób, również przedstawicieli Urzędu Gminy w celu jak najlepszego przygotowania gruntu pod kolejne działania, zmierzające do wykorzystania potencjału drzemiącego w społeczności lokalnej.  Cztery sołectwa, których przedstawiciele brali również udział w kursie zwrócili się również do gminy z prośba o pomoc w wykupie działki, na której maja być realizowane działania, m.in.: na zakupionej posiadłości planowane jest zorganizowanie następujących działań:

  1. Rekonstrukcja starej Kuźni
  2.  Utworzenie Izby Regionalnej
  3. Wybudowanie  wiaty z piecem chlebowym i grilem
  4. Utworzenie  ścieżki edukacyjno-rekreacyjnej (przy strumieniu do źródełka)
Oczywiście, będzie to wymagało kilku lat aktywnej pracy i wzajemnego wsparcia w ramach tworzącego się Stowarzyszenia, ale początek i wsparcie ze strony specjalistów pomaga nabrać wiary i pewności, ze projekt ten może się udać i być ciekawą alternatywą dla mieszkańców sołectw Śniekozy, Zakrzów, Grabina i Dziewków oraz przybywających tam turystów.

Koprzywnica zamiast Bielin

Biuro projektu, wraz z doradcami, oraz przy zgodzie zwycięskiej inicjatywy doszli do wniosku, że w danym momencie, w czasie trwania projektu nie uda się w gminie Bieliny utworzyć podmiotu ekonomi społecznej, ponieważ uczestnicy szkolenia znaleźli inne zajęcia, częściowo związane z rolnictwem i w tym czasie nie są zainteresowani prowadzeniem działań przedstawionych w zgłoszeniu konkursowym do projektu „RAZEM!”. Dlatego tez podjęto decyzję, o wsparciu dwóch inicjatyw z gminy Koprzywnica, które zostały zgłoszone do konkursu. Odbyły się w czerwcu pierwsze spotkania z liderkami i z bardzo pomocną panią Dyrektor MGOK w Koprzywnicy Alicją Stępień, która wspiera również nasze działania w ramach projektu. Przychylne podejście środowiska i zaangażowanie uczestniczek może być skuteczną metoda na sformalizowanie działań tych grup i utworzenie podmiotów ekonomii społecznej. Duży entuzjazm i profesjonalna pomoc powinny przynieść spodziewane efekty.

Klub Kobiet w Słupi Koneckiej

Spotkania z uczestniczkami projektu, które chcą założyć inicjatywe lokalna odbywają się również w Słupi Koneckiej, gdzie duże wsparcie oferuje Wójt Gminy Słupia i kierowniczka OPS pani Renata Cuper. Na ten moment inicjatywa poszukuje możliwości renowacji części zabudowy, która by się stała docelowym miejscem spotkań, pracują również nad wypracowaniem formy w jakiej prowadziłyby najskuteczniej swoje działania. Swoją pomoca i doświadczeniem wspiera uczestniczki pan Grzegorz Grządziel – doradca ds. ekonomii społecznej.

 

 


Krzysztof Kieszkowski




Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
www.europa.eu www.efs.gov.pl


INSTYTUT RYNKU PRACY - FUNDACJA NOWY STAW
ul. Przechodnia 4, 20-003 Lublin, tel. +48 81 534 61 91, fax +48 81 534 61 92

eds@eds-fundacja.pl , www.irp-fundacja.pl

Konto : Alior Bank S.A. ul. Zana 32A 20-601 Lublin
Numer identyfikacyjny banku - SWIFT: ALBPPLPW , Numer rachunku PL13249000050000453097076090

.
  © INSTYTUT RYNKU PRACY - FUNDACJA NOWY STAW    2004-2024    © WEBMASTER: STUDIO EM   .
DO GRY